Sommertid er grilltid, og de fleste af os eeelsker at lave mad under åben himmel med familie og venner. Det er megahyggeligt, det smager godt, men det er ikke altid de sunde råvarer, der dominerer på grillristen.
Du kan dog tage et stort skridt i den rigtige retning, hvis du lader dig inspirere af denne uges madplan. Her er vi gået en stor bue udenom supermarkedets klassiske grillbakke med bøffer, koteletter og pølser – og dermed masser af såkaldt rødt kød.
I stedet har vi smækket fisk, grøntsager, kylling og jomfruhummerhaler på grillen – mindst lige så lækkert og meget sundere!
Til grillspydene, som vi serverer tirsdag, foreslår vi, at du serverer en stor salat ved siden af og måske et godt brød, fx lækre fladbrød. Er der plads på grillen, kan du også servere grillet spidskål til. Det er både nemt og lækkert. Del spidskålen i kvarte, og lad stokken sidde på. Pensl med olie, og grill 2 min. på hver side. Drys med salt og peber, og servér. Se evt. opskriften her.
Får du gæster i weekenden – måske til en lækker grillmiddag – får du lige et forslag til en skøn sommerdessert. Nemlig vores lækre rabarbercrumble med ricottacreme. Mums! Vil du også gerne smide desserten på grillen, så prøv en omgang grillet ananas med mynte og vaniljecreme.
PS: Er du ikke den heldige ejer af en grill, kan du også bruge en grillpande eller en almindelig stegepande til ugens lækre retter.
Ugens tip
Bytter du to grillpølser ud med et kyllingebryst, sparer du ca. 240 kcal. Og det er ikke den eneste fordel. Som bonus får du også mindre mættet fedt, færre tilsætningsstoffer og flere mættende proteiner.
I FORMs madplan giver inspiration til hverdagsmenuen
Hver uge serverer vi 5 sunde aftensmads-opskrifter, der er udvalgt efter principperne herunder. Du får også en bonusret til weekenden.