Gravid uge 28 (29. graviditetsuge)

De ekstra kilo tynger for alvor, og du vil nok opleve smerter i både ryg, lænd og bækken. Styrkeøvelser kan hjælpe, og jo mere trænet og stærk du er, jo færre smerter vil du formentlig have.

Gravid uge 28 – mave og foster

GRAVID UGE 28 | Barnet og de ekstra kilo tynger din krop, så du oplever højst sandsynligt muskel- og ledsmerter.

© I FORM & iStock

Når du er gravid i uge 28, er du i din 29. graviditetsuge.

Dagene i denne uge bliver i jordemoder-terminologi betegnet uge 28+0-6, hvor 0-6 er det antal dage, der er gået af ugen. Når man skal sige, hvor langt du er i din graviditet, tæller man antal fulde uger og dage, du har gennemlevet af din graviditet. Fx betyder uge 28+0 den første dag i uge 28 – altså den første dag i din 29. graviditetsuge.

Gravid uge 28: Hvad sker der med dig?


Det er muskel- og ledsmerternes tid nu. Barnet tynger, og det samme gør dine ekstra kilo. Det flytter kroppens tyngdepunkt og belaster især ryg og lænd. Måske får du også smerter i bækkenet, der giver efter og strækker de omkringliggende ledbånd, når livmoderen begynder at tynge.

Helt at undgå disse gener er svært. Men jo mere trænet og stærk du er, desto færre smerter vil du få. Så lav daglige styrkeøvelser for mave og ryg. Sørg for at have en god kropsholdning, både når du går og står og når du løfter og bærer. Og hvil dig så meget, du føler behov for.

Læs også: Sådan må du træne, når du er gravid

Din egen private mejerivirksomhed er begyndt at starte produktionen af den første råmælk op. Eliksiren kaldes “kolostrum”, og den indeholder mere protein, fedtopløselige vitaminer, mineraler og antistoffer end den almindelige modermælk.

Den bliver barnets første cocktail efter fødslen. Og det er smart, for kolostrum bidrager til at beskytte den nyfødte mod infektioner

Gravid uge 28: Hvad sker der med dit foster?


Nu begynder fostret at kunne regulere sin egen kropstemperatur. Og det tisser på livet løs. Faktisk producerer et foster på dette tidspunkt en halv liter urin om dagen.

Lungerne er snart færdigudviklede, og fostret fortsætter med at øve sig i at trække vejret. Muskulaturen vokser, og også sutte- og synkebevægelserne er blevet kraftigere og bedre.

Kilder: Jordemoder Christina Maltby, dingraviditet.dk, samt Sundhed.dk, Regionshospitalet-Randers.dk og rigshospitalet.dk