Virker min vaccine mod muteret influenzavariant?

Et muteret influenzavirus har ramt England og Norge hårdt. Vi har spurgt en overlæge fra SSI, om den vaccine, vi vaccinerer med i Danmark, beskytter mod netop den variant.

Kvinde med plaster på overarmen

KNAPT 70 % af alle danskere over 65 år har pt. fået det lille prik.

© iStock

It’s the season. For snotnæser, hoste og feber.

Men hvis du synes, vi er hårdt ramt i Danmark, skal du bare vende blikket mod Norge og England.

Her er influenzasæsonen startet usædvanligt tidligt, og rigtigt mange nordmænd og briter ligger i disse dage under dynen med en influenza med det mundrette navn H3N2.

Læs også: Prøv en immunvenlig uge fyldt med lækker mad, sund motion og mentale tips

Men hvad er den for en fætter, denne her H3N2? Og beskytter den danske vaccine mod den?

De spørgsmål har vi stillet Bolette Søborg, som er overlæge og leder for Sektion for vaccineforebyggelige sygdomme hos Statens Serum Institut.

Læs også: Hvor lang tid gælder en vaccine?

En influenza A

H3N2 er en såkaldt influenza A. Den cirkulerede sidst for nogle år siden.

“Forventningen er, at immuniteten ikke er specielt høj, fordi det netop er nogle år siden, at den cirkulerede sidst. Derfor er der mange tilfælde i England og Norge lige nu, og virus kender jo ikke landegrænser,” forklarer Bolette Søborg.

Influenzavarianten er da også allerede kommet til Danmark, men det er endnu for tidligt at sige, om det bliver en svær sæson.

Influenza A er ifølge eksperten kendetegnet ved, at den er særligt hård ved ældre, som risikerer at blive indlagt på hospitalet.

Indtil videre er der dog ikke noget, der tyder på, at denne H3N2 skulle være værre end andre varianter.

“Det, vi kan se, er, at det heldigvis ikke er en mere alvorlig influenza,” fortæller Bolette Søborg.

Få et stik nu

Selvom det er glædeligt, at H3N2 ikke udmærker sig ved at være værre end andre typer af influenza A, så er det nok de færreste, der ligefrem drømmer om at lægge sig med den.

Og her er der godt nyt til alle jer, der allerede har fået en influenzavaccine. Den ser nemlig ud til at virke.

“Vaccinen er lavet ud fra det, der cirkulerede sidst. Derefter har virussen muteret, og så er spørgsmålet, hvor godt den matcher. Vores kolleger i Storbritannien har undersøgt det, og den virker heldigvis fint,” fortæller Bolette Søborg.

Har du ikke fået vaccinen endnu, og er du i målgruppen for den, har Bolette Søborg et klart budskab:

“Smitten begynder at stige nu, så det er et rigtigt godt tidspunkt at gå ud og blive vaccineret nu.”

KILDE: Bolette Søborg, overlæge og leder for Sektion for vaccineforebyggelige sygdomme hos Statens Serum Institut