Beregn din halvmarathon-tid
Træner du til en 10 km eller et halvmarathon-løb? Så kan du bruge beregneren her til at se hvor hurtigt du kan forvente at komme i mål.
Træner du til en 10 km eller et halvmarathon-løb? Så kan du bruge beregneren her til at se hvor hurtigt du kan forvente at komme i mål.
Træner du til en 10 km eller et halvmarathon-løb? Så kan du her regne ud, hvor hurtigt du kan forvente at komme i mål. Indtast hvor hurtigt du i dag kan løbe 5 km - så regner vi ud, hvor lang tid du vil være om at gennemføre de to distancer.
For at kunne gennemføre, skal du være vant til at løbe mindst to gange om ugen i de sidste 3 måneder, og til halvmarathon-distancen skal du sørge for at træne specifikt i god tid op til løbet for at ramme mål-tiden.
Du har forberedt dig så godt, som du kan, og nu skal du snart løbe dit halvmarathon. Men inden da får du her de 3 tips til, hvordan du kan barbere de sidste sekunder eller måske endda minutter af din halvmarathon-tid.
1. Hastværk er lastværk
Der er ingen grund til at lægge for hårdt ud når startskuddet lyder. Du risikerer nemlig, at du er helt drænet for overskud halvvejs inde i løbet. Spar i stedet lidt på energien til at starte med. Gør du det, er der større sandsynlighed for, at du har overskud til at skrue tempoet op i anden halvdel af løbet.
2. Tis af
Sørg for at tisse af i god tid inden starten, så du ikke risikerer at skulle en tur forbi det lille hus midt ude på ruten.
3. Følg ideallinjerne
Der kan være mange sekunder at hente, hvis du følger ideallinjerne på ruten. Ideallinjen er den korteste vej rundt på ruten, og for at følge den, skal du skære alle sving i den kortest mulige bane.
1. 58:23 af Zersenay Tadese – tiden sat i Lissabon den 21. marts 2010
2. 58:31 af Zersenay Tadese – tiden sat i Lissabon den 20. marts 2011
3. 58:33 af Samuel Kamau Wanjiru – tiden sat i Haag den 17. marts 2007
4. 58:40 af Abraham Cheroben – tiden sat i København den 17. september 2017
5. 58:42 af Bitan Karoki – tiden sat i Ras Al Khaimah den 9. februar 2018
5. 58:42 af Erick Kiptanui – tiden sat i Berlin den 8. april 2018
1. 1:04:51 af Joyciline Jepkosgei – tiden sat i Valencia den 22. oktober 2017
2. 1:04:52 af Joyciline Jepkosgei – tiden sat i Prag den 1. april 2017
2. 1:04:52 af Fancy Chemutai – tiden sat i Ras Al Khaimah 9. februar 2018
4. 1:04:55 af Mary Jepkosgei Keitany – tiden sat i Ras Al Khaimah 9. februar 2018
5. 1:05:04 af Joan Chelimo Melly – tiden sat i Prag den 7. april 2018
6. 1:05:06 af Peres Jepchirchir – tiden sat i Ras Al Khaimah den 10. februar 2017