Det giver gåturen: Et vendepunkt og ny energi
Da jeg for syv år siden blev skilt, sagde mit job op og kunne konstatere, at mine børn var store, besluttede jeg at gøre noget kun for min egen skyld. Jeg ville gå den klassiske Camino Francés i Spanien, på trods af at jeg havde hofteproblemer. Jeg trænede lidt inden afrejse, fik gået de spritnye vandrestøvler til og købte så en enkeltbillet til Spanien. Det endte med at blive den bedste gave, jeg nogensinde har givet mig selv!
Jeg gik alle 800 km i ro og mag på fire uger. Undervejs fandt jeg ro, fik tømt hovedet for mentalt affald, kom i rigtig god form og gik min dårlige hofte væk. Ud over stærke ben fik jeg også virkelig flotte arme, fordi jeg havde gået med stave hele vejen.
Nu tager jeg gerne en længere vandretur på 2-4 uger alene hvert år og føler, at jeg bliver ladet op både fysisk og mentalt. Jeg bruger også vandring som motion i hverdagen og får abstinenser, hvis jeg ikke kommer ud hver uge. Jeg sørger altid for at have god tid og være til stede med krop og sjæl. Der skal være tid til at kigge på en blomst, nyde en udsigt, snakke med andre vandrere eller gå en omvej. Og så er det en stor bonus, at det giver en god grundform.
Jeg vil påstå, at man kan gå hele året. Bare klæd dig godt på, snør vandrestøvlerne, husk vand og en snack, og så er der kun tilbage at beslutte, om du vil til højre eller venstre, når du træder ud ad hoveddøren.
Ellen, 56 år