8 årsager- derfor spiser du for meget

Hygge:

Mad og hygge er tæt forbundet. De kulturelle spilleregler dikterer, at vi skal have noget at spise, når vi har gæster, ser fjernsyn, er i biografen etc. Det kan tage overhånd og blive til en dårlig vane, hvor vi skal putte noget i munden hele tiden.

Trøst:

Mad kan også bruges som trøst. Den mest effektive trøst af et ulykkeligt spædbarn er at tilbyde det bryst.
Som voksne kan vi bruge mad som erstatning for følesesmæssige behov, som vi ikke får dækket - fx kærlighed, omsorg eller tryghed.

Underholdning:

Mange af os spiser alt for meget af ren og skær kedsomhed.
Vægtproblemer kan ligefrem udvikle sig til en hobby.

Ligesom nogle mennesker kun kan snakke om sygdomme, så er der dem, der kun interesserer sig for slankekure. Alle deres venskaber er baseret på fællesskabet omkring deres de nyeste diætkogebøger, slankekurser, pulverkure og så videre.

Beskyttelse:

Overvægt kan også fungere som beskyttelse. Kvinder, der har været udsat for overgreb, fx voldtægt, kan reagere ved at begynde at tage på. De ønsker ubevidst at blive grimme og utiltrækkende, så de ikke længere risikerer at fange mænds opmærksomhed.

Eller det kan være generthed, der gør, at man helst ikke vil have for meget opmærksomhed. Og det kan man så ubevidst forsøge at undgå ved at være for tyk.

Undskyldning:

Overvægt kan bruges som undskyldning. Hvis man ikke kan tage sig sammen til at få en kæreste, finde et nyt job eller få nye venner, så er overvægt den perfekte undskyldning - for man skal jo først lige tabe sig.

Overvægt kan også være bekvemt, hvis man er doven, for der er så meget, man ikke kan som tyk. Man slipper fx for at skulle finde på andre undskyldninger for ikke at tage med på firmacykeltur eller skitur med familien.

Sovepude:

De overflødige kilo kan virke som afledning, hvis man har andre og større problemer, som man ikke kan eller orker at gøre noget ved. Har man f.eks et dårligt ægteskab eller et utilfredstillende job, kan man i stedet gå op i sin vægt og slankekure og på den måde aflede opmærksomheden. Denne undskyldning kan dog i nogle tilfælde være okay, fortæller psykoterapeut Pernille Anduin.

Overvægt og overspiseri udgør nemlig et nogenlunde ufarligt sted at parkere sine problemer, indtil man har overskud eller mulighed for at løse dem. Det er i hvert fald bedre at blive for tyk end at drikke eller gå helt i stykker rent psykisk, mener hun. Men helst kun i en periode, for overvægt medfører i sig selv problemer - både fysisk og psykisk.
Og det bedste er selvfølgelig stadig at tage fat på det oprindelige problem.

Straf:

Man kan også vælge at spise for meget, fordi man ønsker at straffe sig selv. Hvis man ikke er god nok, har man jo fortjent at være tyk.

Bedøvelse:

Endelig kan man spise for meget af utilfredsstillet livsappetit. En ubestemmelig længsel efter et mere spændende liv kan give en rastløshed, der umiddelbart kan bedøves og dæmpes af mad