For det meste løber vi perfekt helt af os selv.
Alligevel kan der godt luske sig et par unoder ind. Måske knytter du hænderne, så du får spændinger i nakken. Måske trækker du vejret forkert, så du bliver ekstra forpustet. De små fodfejl betyder formentlig kun, at du løber lidt mere anstrengt og lidt langsommere, end du ville gøre, hvis du løb helt perfekt. Men i værste fald kan de øge din risiko for at få skader.
Heldigvis kan du let slippe af med unoderne ved at være lidt opmærksom på dig selv. Få her gode tips til at løbe godt. Du kan evt. begynde med at koncentrer dig om at rette én ad gangen. Hellere løbe lidt galt end helt forkrampet i et forsøg på at være perfekt.
Det får dig til at spænde i arme, skuldre og ryg. Hold hænderne så åbne, at der er plads til, at du kunne holde et æg i hver.
Kun gennem særlige øvelser kan du få naturligt længere skridt. Tvinger du dig selv til at tage lange skridt, overbelaster du muskler og sener. Vil du løbe hurtigere, er det bedre at tage flere skridt.
Når du anstrenger dig, vil du automatisk trække vejret gennem munden. Så prøv ikke at tvinge luften ind gennem næsen. Det gør bare, at du får mindre ilt og dermed kan yde mindre. Prøv hellere at trække vejret dybt ned i lungerne, så de kan fylde dit blod med alt det ilt, dine hårdtarbejdende muskler hungrer efter, når du løber.
Forestil dig, at du bliver trukket lidt frem i brystet. Når du skyder brystet frem, vil tyngdepunktet drive dig fremad, som når du løber ned ad bakke for fulde gardiner.
Bøj albueleddet 90 til 110 grader, og lad armene bevæge sig frem og tilbage i løbsretningen. Hvis armene slingrer rundt inde foran kroppen, kan det nemt forstyrre, så du løber langsommere og selv kommer til at slingre.
Den skal længere frem, end når du går. Det fremadrettede tyngdepunkt driver dig fremad, så du løber hurtigere og mere afslappet. Hoften skal ikke skydes unaturligt frem. Hele overkroppen skal lidt fremad - sammen med hoften.
Kalveknæ og Chaplin-fødder får dig til at slingre. Et slingrende løb er først og fremmest uøkonomisk. Men det kan også slide ekstra på led og sener, især i knæene.
Når du løber, skal du lande på hælen og rulle frem over foden. Det gør du formentlig helt af dig selv. Men tænk over, at du skal rulle godt frem på hele foden, så du sætter af med det forreste af foden og tæerne. Ved at koncentrere dig om afsættet får du et smidigere og hurtigere løb.
Du kigger formentlig tit ned i jorden for at se, hvor du løber. Men kigger du op, er der faktisk større sandsynlighed for, at du undgår at snuble. Samtidig trækker du vejret bedre, hvis halsen er i lige forlængelse af rygsøjlen.
Lad armene bevæge sig i en afslappet rytme. På den måde undgår du at spænde i overkroppen noget, der ellers nemt kan gøre dig øm i både nakke og skuldre.
Spiser næsten intet og dyrker motion... Men tager på?
4. feb - 11:57 | Sund vægt
Hvorfor får jeg kvalme når jeg træner ?
8. feb - 12:03 | Styrketræning
28. dec - 19:40 | Kost og træning
usikker på vægt og kost (15 årige pige)
7. feb - 16:09 | Sund vægt
28. dec - 19:40 | Kost og træning
13. jan - 07:00 | Styrketræning
17. jan - 22:40 | Sund vægt
18. jan - 10:21 | Løb
Træner du dine mavemuskler uden at se resultater? Måske ...
20% af jer iform.dk-brugere har angivet, at netop jeres ...
Vidste du, at du arver dine bryster? Kend dine bryster ...
Her er nogle af kræftforskernes bedste råd til at finde ...
NY FORSKNING: Små aktive pauser beskytter dig mod kræft. ...
Får du også ømme muskler og hovedpine efter otte timer ...