Spørgsmål
Jeg vil gerne have et godt råd om, hvad jeg kan spise, før jeg træner. Jeg har det problem, at jeg kommer sent hjem den dag, jeg skal ud at svømme, og har derfor ikke spist færdigt før en halv time før træningen.
Svar
Vi vil foreslå dig at spise godt lige fra morgenstunden, så du ikke behøver et stort måltid, lige før du skal ud ad døren for at træne. Det ville også være godt, hvis du kunne spise et måltid med mange kulhydrater, når du kommer hjem fra træningen i svømmehallen.
Vi synes, at du skal tage pasta med som en del af din frokost i skolen. Du kunne fx lave en lækker pastasalat - kolde pastaskruer med grønsager skåret i stykker og eventuelt lidt skinketerninger eller tun samt lidt olie-eddike-dressing over salaten. Hertil kan du så spise en grovbolle eller en sammenklappet rugbrødsmad med smør eller pålæg. Pastasalaten kan du nemt opbevare i en boks til at have med i tasken.
Når du så kommer hjem fra skole, kan du nøjes med at spise en banan, evt. en anden frugt, en lille portion havregryn med mælk og rosiner eller en grovbolle med mandler og tørret frugt i. Husk desuden at spise et lidt større måltid umiddelbart efter din svømning.
24. maj - 20:41 | Sund vægt
24. maj - 20:16 | Kost og træning
24. maj - 17:18 | Løb
23. maj - 15:09 | Sund vægt
23. maj - 13:47 | Kost og træning
21. maj - 11:59 | Løb
Jeg elsker at spise mysli oven på yoghurt til morgenmad, ...
Hvad er et optimalt, sundt og slankende mellemmåltid?
Jeg er begyndt at skære ned på kulhydraterne, fordi jeg ...
Gravide kvinder eller kvinder, som gerne vil være ...
Er mælk bedre end saftevand eller en dyr sportsdrik?
Hvorfor har vi i Danmark "6 om dagen", imens englænderne ...