Forum

27. Juli 2010 - 10:17 Ømme skinneben - hvor længe skal man holde pause?
Offline
Sidst set: 1 år 27 weeks ago
Bruger oprettet: 27/07/2010

Hej :)

Jeg er helt ny løber og er lige begyndt på begynderløbeprogrammet som jeg fandt herinde. Så jeg havde altså en opstart på 10 minutters rask gang, 5 minutters vekslende løb/gang og 5 minutters gang til af slutte af med. Og nu har jeg fået lidt ømme skinneben. Jeg har forsøgt at læse om skinneben herinde, men jeg har svært ved at sætte de råd der er blevet givet i forhold til mit eget problem - nemlig hvor længe jeg behøver holde pause. 

I dag er min anden hviledag og planen er at jeg skal gå 20 min. rask gang i morgen. Og det kripler i mig for at komme af sted! Jeg er bange for at jeg mister motivationen, hvis der går for lang tid, før jeg kan komme af sted igen, men samtidig vil jeg heller ikke ødelægge det for mig selv, nærmest inden jeg overhovedet er kommet i gang! :)

Så jeg håber at jeg kan få lidt hjælp herinde! Tusind tak på forhånd!

 

Christinna.

27. Juli 2010 - 10:34 #1
Offline
Sidst set: 44 weeks 3 dage ago
Bruger oprettet: 23/05/2010

Hej Christinna

Jeg prøver selv i øjeblikket at undgå en skinnebensbetændelse, som jeg kan mærke har været på vej. Den er dog på tilbagetog nu.

Jeg har læst mig til (her inde og forskellige andre steder) at du skal holde pause indtil almindelig gang ikke gør ondt længere, og hvis det begynder at gøre ondt når du løber skal du stoppe op og gå lidt istedet for.

Det kan hjælpe rigtig meget at lægge is på skinnebenene i mindst 20 minutter når du kommer hjem fra en tur. Det mindsker irritationen, og sørger for at betændelsen ikke får ordentligt fat. Husk at lægge et stykke stof mellem isposen og huden. En frysepose med brun sæbe kan sagtens bruges som ispose.

Jeg har også købt mig et balancebræt og et sæt elastikker, fordi jeg læste et sted at styrke i fodled og underben skulle mindske risikoen for skinnebensbetændelse. Det kan være du også ville have glæde af det, som forebyggende øvelser.

Og endelig, så vidt jeg har forstået, er det normalt at have trætte og ømme muskler efter at man har trænet. Man skal bare huske at holde øje med at det ikke bliver værre med tiden, og så skal man sørge for at benene ikke stadig er trætte og ømme fra sidste træning når man skal ud igen. Det kan være en god ide at føre en detaljeret trænings-log, så man kan læse sine kommentarer fra tidligere træninger, og se om ømheden bliver bedre eller værre.

God fornøjelse med løbeprogrammet :)

Mvh Cille

27. Juli 2010 - 10:44 #2
Offline
Sidst set: 1 år 27 weeks ago
Bruger oprettet: 27/07/2010

Mange tak for svaret! Det hjalp meget!

Jeg har nemlig kun ondt, når jeg flexer min ankel i forskellige retninger, men overhovedet ikke når jeg går normalt :) Og det med isposerne vil jeg da prøve! Det kan være at det hjælper lidt, når der kun er én hviledag fra i morgen til den næste træningsdag.

Mange tak! :)

Christinna.

27. Juli 2010 - 11:27 #3
Offline
Sidst set: 7 weeks 3 dage ago
Bruger oprettet: 08/04/2010

Hej Christinna,

Ømme skinneben kommer typisk kun ved løbebelastning og meget sjældent ved gang. Så endelig bliv ved med at gå. Skinnebenet belastes voldsomt, når du lander på hælen og en ting du kunne prøve er, at forsøge at lande længere fremme på foden. Evt. vha. kortere skridt.

Men 20min køling om dagen + NSAID kan hjælpe dig over. Men hvis det strammer op når du løber igen, så hold PAUSE.

/A

27. Juli 2010 - 11:35 #4
Offline
Sidst set: 1 år 27 weeks ago
Bruger oprettet: 27/07/2010

Hej Runrunrun! :)

Tak for svaret! - Så kan jeg evt gå i stedet for at løbe, på dage hvor planen siger løb, hvis mine skinneben gør ondt?

Og hvad er NSAID?

 

Christinna.

27. Juli 2010 - 12:40 #5
Offline
Sidst set: 1 år 18 weeks ago
Bruger oprettet: 27/07/2010

Hej Christina,

Jeg døjer selv i perioder med skinnebensbetændelse, som oftest kommer af overbelastning. Da du endnu ikke er begyndt at løbe rigtigt er det åbenlyst ikke en skade pga. for meget træning. Derimod vil jeg mene at du skal kigge lidt på de sko du bruger. Det er bare så vigtigt at du får den rigtige støtte under dit løb og eftersom du allerede har ømme skinneben er det med stor sandsynlighed der problemet ligger. Før jeg fik rigtige sko, fik jeg stort set også ondt med det samme på løbeturen, så min erfaring er, at det aller vigtigste før du starter løbetræning er, at finde en løbebutik hvor du kan prøve at løbe på et løbebånd og få noget ordentlig vejledning, så du får de rigtige sko. Det vil gøre dig stor gavn i fremtiden og hjælpe dig til ikke at få skader.

Line

 

27. Juli 2010 - 13:06 #6
Offline
Sidst set: 1 år 27 weeks ago
Bruger oprettet: 27/07/2010

Hej Line! :)

Mange tak for rådet! Jeg har godt læst at det er rigtig vigtigt at man har de helt rigtige sko, og det kan da meget muligt være det, der er problemt.

Dur det slet ikke med almindelige sko? Det er lidt min eneste mulighed lige nu, og grunden til at jeg er begyndt at løbe, er at jeg så det som den billigste mulighed for motion. Hvis der findes alternativer til løb, hvor det er fuldstændigt gratis, vil jeg meget gerne høre om det, for jeg har simpelthen hverken penge til medlemskaber eller udstyr :/

27. Juli 2010 - 13:29 #7
Offline
Sidst set: 44 weeks 3 dage ago
Bruger oprettet: 23/05/2010

Nårh ja, det ville jeg egentlig også have inkluderet - det der med ordentlige sko.

Mine løbesko har kostet 1200 kr. Det er selvfølgelig til at slippe lidt billigere, hvis man lander 'normalt' og ikke overpronerer eller supinerer for meget (er det ikke det det hedder?). Men det er simpelt hen så vigtigt med ordentlige sko. Man kan sige at 1200 kr er dyrt, men det kan altså gå hen og blive meget dyrere at løbe i forkerte sko. Så prøv at se om du ikke kan få plads i budgettet til et par gode sko alligevel.

Det er (så vidt jeg har forstået) det eneste ved løb som man simpelt hen ikke kan spare på.

\Cille

27. Juli 2010 - 13:34 #8
Offline
Sidst set: 20 weeks 9 timer ago
Bruger oprettet: 29/01/2009

Hej Christinna..

Jeg startede også i sin tid med almindelige sko.. Det gik fint i det første lange stykke tid, mens jeg kun løb korte ture (<4km).. Men da jeg begyndte at komme op over 7km begyndte jeg at få ondt i skinnebenene af at løbe.. Jeg fik overtalt mine forældre (jeg var kun 14 dengang) til at købe mig et par rigtige løbesko, og det hjalp virkeligt! Meget mere end jeg nogensinde havde forestillet mig.. Det skal lige siges, at jeg løber en smule skævt (for meget på indersiden af foden), så jeg fik samtidig et par såler til at modvirke dette!

Så jeg kan kun anbefale dig at få fat i nogle løbesko.. Der er (desværre) sammenhæng mellem kvalitet og pris, men jeg kunne forestille mig at et billigt par fra Bilka e.l. stadig er bedre end almindelige sko..

Mvh

Mark

27. Juli 2010 - 16:03 #9
Offline
Sidst set: 1 år 27 weeks ago
Bruger oprettet: 27/07/2010

Tak for svarene begge to! :) Det er virkelig dejlig med så hurtig og seriøs respons på ens spørgsmål!

Jeg har hypermobilitetssyndrom, og er meget hæmmet af det, og er derfor på kontanthjælp i øjeblikket, indtil kommunen kan finde ud af hvor de skal gøre af mig. Faktisk er jeg ikke sikker på at løb overhovedet er særligt godt for mig, men jeg trænger sådan til at røre mig, og jeg er allergisk overfor klor, så svømning er ude af billedet - og jeg er bare ved at få SPAT af bare at sidde indenfor hele tiden!!! Men på grund af alt dette er økonomien noget stram, desværre. Det ville sikkert ellers være noget mere skånende med nogle ordentlige sko :)

Så jeg tror jeg vil se om ikke jeg kan finde et par billige nogle, som jeg kan få råd til - de gør det ikke nemt, de kommune-mennesker ;)

27. Juli 2010 - 17:04 #10
Offline
Sidst set: 21 weeks 2 dage ago
Bruger oprettet: 10/03/2009

Hej Christinna

Du må ikke løbe i almindelige sko! Specielt ikke når du er hypermobil.

Lyder rigtig dejligt, at du kan mærke at din krop har brug for at blive brugt og du handler på det.

Jeg kan anbefale dig pilates hjemme på stuegulvet. Læs evt. hvad det går ud på her: http://iform.dk/emne/pilates og tag evt. på biblioteket og lån en bog med øvelserne - Politikkens bøger om træning kan anbefales!

Jeg bliver lige nødt til at spørge om du er blevet udredt for din hypermobilitet? Hvis du har været over sygehusvæsenet, har du ret til en lægefaglig vurdering if sundhedsloven §140 af, om du vil have gavn af en genoptræningsplan. Hvis du har, vil du blive henvist til den kommunale genoptræning, hvor fysioterapeuter vil hjælpe dig med at træne det, der vil være bedst for dig - det skal du ikke selv betale for Smile

Derudover kan det anbefales at gå og/eller cykle nogle gode ture og evt. svømme - det er gratis at hoppe i ved stranden.

Held & lykke med det hele.

Annika (fysioterapeut)

27. Juli 2010 - 21:07 #11
Offline
Sidst set: 1 år 27 weeks ago
Bruger oprettet: 27/07/2010

Hej Annika! :)

Jeg har fået konstateret hypermobilitetssyndrom på rheumatologisk (tror jeg nok) afdeling på Rigshospialet sidste år i maj. Og jeg blev også henvist til genoptræning ved kommunen, hvor vi lavede pilates. Og det var rigtig skønt! Desværre er jeg ikke god til faste mødetidspunkter, da jeg aldrig ved hvordan min krop har det, og til sidst havde jeg for mange sygedage til, at de ville blive ved at bruge penge på det. Jeg forstår det sådan set godt. Der var vel andre der kunne bruge pladsen, og når jeg så ofte var syg, var det lidt spild af plads at lade mig blive på holdet. Men jeg var rigtig glad for det! Og kunne sagtens have brugt det flere gange om ugen, i stedet for kun en - når jeg var rask til det. Jeg syntes ikke rigtigt der kom nogle resultater ud af det - meningen med det hele var, at jeg skulle stykes, så mine smerte ville mindskes.

Jeg fik godt nok et træningsprogram med mig hjem, men jeg har SÅ svært ved at motivere mig til den meget stille og rolige træning helt alene. Jeg syntes simpelthen bare at det er både svært og kedeligt at lave øvelserne uden en til at fortælle, når man gør noget forkert, og pep-talke en, til at kunne klare lidt mere.

Og så tror jeg også at min hjerne trænger til at komme lidt udenfor stuen ;) Jeg bliver ganske enkelt deprimeret af at sidde indenfor hele tiden, og lysten til at løbe er bare så ufatteligt stor lige nu!

Jeg er rigtig glad for alle jeres svar og råd! Og jeg tager dem til mig! Min kæreste mindede mig lige om, at han jo arbejde i en skoforretning, og at jeg kan få sko dér til indkøbspris, så jeg håber at kunne få et par gode løbesko der, til en overkommelig pris! :) Og så må jeg jo tage den stille og roligt. Jeg bliver heldigvis klogere og klogere på, hvor meget/lidt jeg kan holde til, efterhånden som jeg prøver det.

 

Christinna

27. Juli 2010 - 21:45 #12
Sus
Offline
Sidst set: 6 timer 27 min ago
Bruger oprettet: 18/01/2009

Christinna,

Løbesko er det eneste nødvendige udstyr, du behøver at ofre lidt på. Dine første løbesko behøver ikke være de dyreste, men du skal regne med at brugemindst  500 - 600 kr. på dem. Billigere kan de ikke fåes på tilbud, udsalg osv. Tit er det sidste års model, der er nedsat, fordi den nye model har fået en eller anden smart funktion.

27. Juli 2010 - 22:42 #13
Offline
Sidst set: 3 weeks 2 dage ago
Bruger oprettet: 25/03/2009

Jeg fik godt nok et træningsprogram med mig hjem, men jeg har SÅ svært ved at motivere mig til den meget stille og rolige træning helt alene. Jeg syntes simpelthen bare at det er både svært og kedeligt at lave øvelserne uden en til at fortælle, når man gør noget forkert, og pep-talke en, til at kunne klare lidt mere.

 

Hej Christinna

Jeg synes nu motivationsfaktoren er til at få øje på her...

Jeg ved godt nok ikke så meget om HMS udover at træning vist ikke altid hjælper Frown, men hvis du ikke prøver hjælper det i hvert fald ikke. Det kan måske lyde lidt hårdt, men prøv nu og træk dig selv op ved nakkehårene og prøv det træningsprogram. Al begyndelse er svær (og ind imellem også kedeligt) men prøv at lægge en fleksibel plan der tager højde for din fysiske tilstand og udnyt dine gode stunder. Hvem ved måske får du flere og flere af demSmile.

Husk nu at træning er lidt som en Klovborg ost - det tager lidt tid før det bliver rigtigt godt.

Og jo, jeg kan sagtens forstå at du trænger til at komme udenfor, så lad det være guleroden der får dig igang med programmet

Held og lykke med det hele...

28. Juli 2010 - 8:00 #14
Offline
Sidst set: 44 weeks 3 dage ago
Bruger oprettet: 23/05/2010

Måske er cykling et bedre alternativ hvis du gerne vil udenfor? Der belaster du ikke sener og led så meget, og du behøver jo ikke en spritny racercykel for at tage en rolig cykeltur rundt i kvarteret. Hvis ikke du har en cykel i forvejen, kan du evt. gå på politi-auktion. Der er tit nogle ret gode tilbud.

\Cille

30. Marts 2011 - 11:44 #15
Offline
Sidst set: 45 weeks 1 dag ago
Bruger oprettet: 05/01/2011

Jeg har selv bøvlet med skinnebensbetændelse i et halvt år efterhånden, hvor det pludselig kommer igen, selvom jeg har lagt løb på hylden. Jeg forsøger så vidt muligt at træne i et fitnesscenter hvor jeg kan undgå at belaste skinnebenene. 

Udover at holde en pause, købe nye løbesko - det var nu faktisk de nye, dyre løbesko, som ellers skulle passe til min løbestil, jeg brugte da jeg fik skinnebensbetændelsen, men det er vel bare et eksempel på at jeg ikke ved hvornår jeg skal stoppe. 

Jeg har ellers prøvet de kulde/varme behandlinger som også er nævnt herinde. Varmecreme på om natten og så en ispose på når man lige har 20 minutters fritid foran fjernsynet. Jeg har prøvet at få massage af skinnebenene, og intet har hjulpet. 

I hvert fald kontaktede jeg min læge, som så har givet mig noget smertestillende medicin, som skal virke på skinnebensbetændelse. Så hvis du bliver ved med at have ondt og gerne vil se fremskridt, synes jeg at du skal nævne det for din læge. 

 

Laura. 


I FORM

Mest læste
Test din slankeprofil

Test din slankeprofil

Er du til spontane snacks eller planlagte måltider? ...

Test dig selv her

Mad der mætter

Mad der mætter

Kun 1200 kcal men mæt. "Jeg er godt tilpas, selv om jeg ...

Slank uden sult

Mæt for færre kalorier

Eksklusivt materialeMæt for færre kalorier

Download mæthedsindekset og få et helt konkret redskab ...

Det må jeg ha'

Slank uden sult

Slank uden sult

Ser det hele sundt ud? Måske. Vælger du den rigtige ...

Spis mad, der mætter

Er du et sex-geni?

Er du et sex-geni?

Ja ja - i praksis naturligvis. Men hvordan er det lige ...

Tjek din viden

Nyeste
Slip for 15 kilo fedt

Slip for 15 kilo fedt

Du kan forbrænde 15 kilo fedt om året, og holde dig ...

Ja, tak!

Bodyboost: Få Maj-britts kostplan

Bodyboost: Få Maj-britts kostplan

Maj-Britt vinkede farvel til 8 cm om maven. Download den ...

Læs mere

Tjek chill-faktoren

Tjek chill-faktoren

Når du kombinerer kulde og vind på en løbetur, er det ...

Tjek dagens chill-faktor

Krav til håndvægte

Krav til håndvægte

Hvike krav skal håndvægten opfylde, og hvad skal du ...

Læs mere

Virker din slanke-metode ikke?

Virker din slanke-metode ikke?

Er det svært at holde nytårsløftet, fordi motivationen ...

Find din slankepersonlighed

Anbefaling
Træn med ro i maven

Træn med ro i maven

Tung og øm mave er ikke det, du har brug for, hvis du ...

5 gode råd til maven

Test: God nok til sex?

Test: God nok til sex?

Hvordan er du egentlig som sex-partner? Er du glad for ...

God nok til sex?

Pres selv  -  20 sunde juicer

Pres selv - 20 sunde juicer

Juice er en hurtig, enkel og lækker måde at tanke op med ...

Få opskrifter på 20 juicer

Løb længere med musik

Løb længere med musik

Har du musik i ørerne, når du træner, kan du løbe længere.

Læs mere her

Planken på tæer

Planken på tæer

Gentag øvelsen min. 2 gange og hold den så lang tid du kan.

Se øvelsen her

Nyhedsbrev


TILBUD - kun 39,95

I FORM + løbejakke

TILBUD - kun 39,95

I FORM + løbeur

Malins blog

Holder vægten?

TILBUD - kun 79,50

I FORM + Sportsbh

I FORM Overblik

Træning
Løb
Styrketræning
Kalorieforbrænding
Kondition
Træningsformer
Motivation
Kost og træning
Personligt træningsprogram
Kost
Sunde opskrifter
Kost og sundhed
Sund vægt
Nyt om kost
Økologi
Spørgsmål om kost
Personligt slankeprogram
Velvære
Spa
Stress
Ferie
Sex
Parforhold og singleliv
Massage
Meditation
Test dig selv
Afslør fedtfordeling
Beregn din halvmaraton-tid
Beregn dine interval-tider
Beregn dit hvile-stofskifte
Dagens marsbar
Er det dig eller jobbet?
Er dit blodsukker stabilt?
Er du afhængig af nikotin?
Er du en god date?
Er du en god date 2?
Er du en god date 3?
Er du en stress-spiser?
Er du for tyk? (BMI-tjek)
Er du god nok til sex?
Er du god til at holde ferie?
Er du jaloux?
Er du klar til maraton?
Er du konfliktsky?
Er du mentalt stærk?
Er du sjov?
Er du stresset?
Find din træningspuls
Forbrænd julemaden med juleaktiviteter
Forbrænd julens kalorier
Får du for meget salt?
Får du jern nok?
Får du kalk nok?
Får du nok søvn?
Får du rigtig hjerneføde?
Har du dårlig kredsløb?
Har du præstationsangst?
Har du stærkt immunforsvar?
Hvad forbrænder min træning?
Hvad ved du om sex?
Hvilken personlighed har du?
Hvor fed er jeg om 6 måneder?
Hvor mange kcal har jeg brug for?
Hvor meget protein har du brug for?
Hvor meget stress er du udsat for?
Lever du i nuet?
Mål din kondition
Regn din belønning ud
Se din kostprofil
Skal du skifte job?
Spiser du sundt?
Spiser du varieret nok?
Står du i vejen for dig selv?
Taler I samme sprog?
Test din fitness-personlighed
Test din slanke-personlighed
Test din styrke
Test dit kondital - Coopertest.
Tilfreds med din krop?
Trøstespiser du?