hey alle sammen ,
hva vil i mene er en god tid at løbe 5,75 km uden pause ? for at være i god form .. ??
håber i vil giive jeres mening ..
MvH Nathja
Hej Nathja,
Det er lidt svært at svare på, da din form og præstationer bl.a. afhænger af din alder og vægt.
Hvis du gerne vil vide, hvordan din form er, kan du tage en test. Cooper testen er ret enkel og tager ikke lang tid, da du bare skal løbe i 12 min. og så måle din distance. Du kan læse mere om cooper testen og beregningen her: http://iform.dk/coopertest
På iforms beregningsmodel indregnes din vægt dog ikke, som et parameter for din form. Det gør den til gengæld på det følgende link: http://www.motion-online.dk/konditionstraening/testning/coopers_12_minutters_loebetest/
Håber du kan bruge det til noget.
mvh Anders
heey anders
tak for dit svar .. men i reliteten , ville jeg bar vide sådan ud over alt med form og vægt også , hvor lang tid i ville mene det ville vær fornuftigt og løbe de kilometer på :)
meen jeg vil da helt klart prøve at se på testen .. jeg ved hvor lang tid jeg selv løber de kilometer på .. så var bar interesseret i at hører andres bud ! :) ..
mvh nathja
Uden sådan at kende din statur (vægt), så vil jeg umiddelbart mene, at det er rimeligt godt gået, hvis du som 22 kan tilbagelægge de 5,75 km på mindre end 33 min. Hvis du klare distancen på under 30 min, er der rigtig godt og under 27 min, så er du sgu sej og mere end velkommen til at overtage en plads på mit hold til DHL- staffettten... evt. min 
Det er jeg osse enig i. 5,75 km på under 33 min vil være 5:43 min/km (lidt mere end 10 km/t), og 27 min vil være 4:41 min/km (lidt mindre end 13 km/t).
hehehe Niiiiceee.. !! :D
jeg klar den 29 mnin :D . såå det tyder jo på at det er super godt !:D .
helt sikkert .. tak for det :D . altid dejligt a høre andres meninger :D .
er det virkelig
jeg er ik inde i det der med km/t .. forstår ik systemet .. har kun potentiale for styrketræning/bodybuilding , samt sundhed og ernæring .. hehe og dog holdning når man løber . men det med hva der er godt og dårlige noo ide ! :p .. hihih
jeg er ik inde i det der med km/t .. forstår ik systemet ..
Hej Nathja.
Hvis du gerne vil holde øje med din hastighed når du løber, og du ikke gider at finde lommeregneren frem hver gang du har været ude at løbe, så er et løbeur med gps eller fodpod en rigtig god investering. Ellers så kan du tage det antal km du har løbet (i di ttilfælde 5,75) og dividere med antallet af timer du har løbet (antallet af minutter divideret med 60 fordi der er 60 minutter pr time, i dit tilfælde 29/60 = 0,48).
hastighed = (distance i km) / (tid i timer) = 5,75 km / 0,48 timer = 11,9 km/time
Jeg vil også mene at det er en ret pæn gennemsnitshastighed! :) Så tillykke med det.
Mvh Cille
heey cille ! :D
rigtig godt eksempel den vil jeg huske .. men stadig forstår jeg ik det med hastighed hvad der er godt og dårligt .. eheh ! :D er der en tabel et sted hvor ma evt kan se for at være i superform hva der er middel osv. . !!?
ellers tusind tak for dit eksempel skriver den helt klart ned :)
og tusind taaak.. :D . hva jeg nu ved a hihih
Hov. Den funktion har jeg ikke lagt mærke til før. Tak Cille
.
Her http://iform.dk/traening/kondition/maal-din-kondition kan man osse lave en 15/15-test (arbejds/pause-forholdet), hvor det bare gælder om at løbe så langt som muligt. I modsætning til en test på distance, så er dette mere en interval-/udholdenhedstest.
heeeysa igen .. hihi ved godt hvad mit kondital er på den ligger på 49 , meen det har da ik nogget med kilometer i timen a gøre? elller
Hej Nathja
Kondital og hastighed har noget med hinanden at gøre.
Konditallet er antallet af mL (milli liter) O2 (ilt) du kan optage pr minut pr kropsvægt i kg.
Hvis du vejer 60 kg, og har et kondital på 49, kan din krop altså optage næsten 3 L ilt pr minut (60*49 = 2940 mL = 2,940 L).
Jo hurtigere du bevæger dig, des mere ilt behøver dine muskler (fordi de arbejder hårdere). Dit kondital giver derfor en grænse for hvor hurtigt du kan løbe, hvis du skal blive ved i længere tid (aerob træning, dine muskler bruger ilt, du kan blive ved 'for evigt'). Du vil godt kunne løbe hurtigere i kort tid ad gangen, men så vil dine muskler begynde at ophobe lactat (populært sagt får man mælkesyre i musklerne), og du vil få svært ved at koordinere dine bevægelser efter længere tid (anaerob træning, dine muskler tærer på depoterne, du kan kun blive ved i kort tid).
Så altså: dit kondital sætter en grænse for hvor hurtigt du kan løbe, hvis du skal løbe rigtig langt.
Selvfølgelig er hastigheden også til dels bestemt af din løbeteknik og generelle kropsbygning, men lange skridt og høj kadence kræver stadig mere af musklerne end korte skridt og lav kadence.
Håber at det kan bruges :)
Mvh Cille
Nårh ja - og et kondital på 49 må siges at være ret flot!
hey cille .. .. super taknemmelig .. er dejligt med sådan en specifik beskrivelse !:d
ka bestemt bruges.. har aldrig oplevet den der haha følelse hvor man bar han blive ved .. det må da egentlig være en fed fornemmelse :)
jeg vejer 48 , så ved ik om et kondital på 49 er godt ?? ..
Tja, og du skal under 15min (5km) for at blande dig med eliten i DK (og resten verden). Eller ned omkring de 20min (5km) for at blande dig med toppen af motionisterne o DK.
:-) Så dan er det så forskelligt
Spiser næsten intet og dyrker motion... Men tager på?
4. feb - 11:57 | Sund vægt
Hvorfor får jeg kvalme når jeg træner ?
8. feb - 12:03 | Styrketræning
28. dec - 19:40 | Kost og træning
usikker på vægt og kost (15 årige pige)
7. feb - 16:09 | Sund vægt
28. dec - 19:40 | Kost og træning
13. jan - 07:00 | Styrketræning
17. jan - 22:40 | Sund vægt
18. jan - 10:21 | Løb
Maj-Britt vinkede farvel til 8 cm om maven. Download den ...
Når du kombinerer kulde og vind på en løbetur, er det ...
Er det svært at holde nytårsløftet, fordi motivationen ...
Juice er en hurtig, enkel og lækker måde at tanke op med ...
Hvor gammel er du?