Hej.
Jeg er en pige på 15 år. Jeg vejer 50.5 kg og er 168-169 cm høj. Jeg kunne godt tænke mig at tabe mig 2 kg!
jeg træner hver dag så at jeg mindst forbænder 500 kcal ved min trænning. (f.eks ved løb, cykling, styrketrænning, dans, og trænnings DVD)
I løbet af dagen får jeg:
Morgenmad:
Havregrød og grovbolle
Frokost- vand
skubber min frokost til kl 15 fordi jeg tror at det helt klart ved hjælpe på at jeg ikke tager alt muligt når jeg kommer hjem fra skole!
eftermiddag- æble og bolle e/ en yougurt (150 gram) og en lille håndfuld nødder og rosiner.
aftensmad: kommer selvfølgelig an på hvad vi skal have men det kunne f.eks være pasta og frikadeller
aften: æble eller pærer og et knækbrød.
Burde jeg spise mindre? spiser jeg får meget og burde jeg dyrke noget mere motion?
Synes lidt motion er gået hen og blevet en sur ting for mig. Det er noget jeg skal og jeg gør det altid, men det er tit jeg ikke gider og har lyst. Men vil gerne når det gælder mit dans e/ zumba.
Kunne blandt andet også godt tænke mig at hører hvad andre spiser i løbet af en dag? måske jeg kunne "låne" et par tips.
Tak på forhånd! :-).
Hej
Umiddelbart synes jeg slet ikke du skal tabe dig, du har et bmi på under 18. http://iform.dk/test-dig-selv/test-vaegt/hvad-betyder-dit-bmi-tal
Du bør i stedet fokusere på at spise ordentligt og regelmæssigt, og du bør aldrig springe nogen måltider over!
Du bør følge de basale kostråd.
Fx. bør din grundkost bestå af mindst 600 gram frugt og grønt (primæt grove grøntsager!), sørg for at spise fisk ofte, gerne 2-3 gange/uge, få protein nok (ca.1,5 gram pr. kg kropsvægt/dagen fordelt over dagens måltider). Sørg også for at få noget at spise umiddelbart efter din træning.
http://iform.dk/test-dig-selv/test-kost/test-hvor-meget-protein-har-jeg-...?
Hvis træning er blevet en sur pligt for dig, synes jeg du skulle prøve en anden form. Udbuddet er enormt - du kan evt. søge inspiration her: http://iform.dk/traening/traeningsformer/find-din-favoritmotion
Mange hilsner Ida 
Hej
Som Ida siger, så skal du ikke tabe dig. Du er 15 og derudfra er din vægt perfekt. Vejede du bare blot et halv kg mindre ville du bliver under normalvægtig. Faktisk så skal du meget gerne tage nogle kg på de næste år, ellers vil du blive anset som undervægtig.
Hvorfor vil du gerne tabe 2kg?
Din kost er, som det bliver sagt, ikke særlig sund. Du spiser heller ikke særlig meget i forhold til, at du dyrker motion for 500kalorier hver dag, så du kan sagtens spise frokost oveni det, du spiser nu.
Det er selvfølgelig fint at være opmærksom på at spise sundt og ikke at spise for meget, helt sikkert, men prøv at lade være med at fokusere så meget på det. Det kan komme til at fylde og ødelægge så uendelig meget i dit liv fremover. De rekstriktioner og forbud, du laver omkring mad, kan netop gøre, at du får endnu mere lyst til at gå amok i chokolade eller noget andet.
Tak alle tre! sætter stor pris på jeres svar!:-).
Grunden til at jeg gerne vil tabe mig 2 kg er at jeg synes at jeg trænger til det nogle stedet på kroppen, f.eks så synes jeg at jeg har en flot og flad mave og det er jeg super glad for. Men jeg synes at jeg har en stor numse og for meget fedt på lårene og armene.
Der er kommet en del konkurence blandt pigerne i min klasse om hvem der spiser mindst og hvem der har tyndest ben. Det er IKKE noget hvor vi sådan siger "haha jeg har bare tyndere ben end dig, osv" Men det er mere sådan den måde man siger tingene på, at man var ude at løbe en ekstra lang tur igår og ikke har spist morgenmad og frokost hele ugen. Osv. Jeg er ved at være godt træt af den konkurence og jeg føler at det er mig der har startet det hele. Jeg føler ta jeg er nødt til at leve op til alt det de andre gør og ikke gør og det er meget belastede. Hvad kan jeg sige til de andre piger?
Omkring tre timer efter aftesmad, plejer jeg at tage lidt frugt og noget knækbrød, men nogle gange går jeg lidt amok og kan finde på at tage et stykke frugt til og en kiks og nogle nødder. Det er jeg godt klar over at det er for meget at spise om aftenen kl 20:30 ca og jeg får det altid dårligt med mig selv bagefter (dette sker ca 2-3 gange om ugen) kan det have noget at gøre med at jeg springer et måltid eller to over?
Jeg kunne godt tænke mig at starte i fitness world da jeg endelig er fyldt 15, så jeg har mulighed for det. Min mor er ikke helt med på ideen og er bange for jeg kommer til at bruge det for ofte. Jeg har fortalt hende at jeg "kun" vil bruge det til at gå til Zumba og spinning med en veninde. Evt en gang i mellem (hvis vejret er dårligt) tage en tur på løbebåndet. Men hun er stadig ikke helt med på ideen. Jeg vil virkelig gerne!!! Jeg går til 2 slags dans om ugen og det slutter til April. Hvad kunne jeg sige til hende for at hun giver mig lov?
Tak for hjælpen! :-)
Problemet med at tabe sig bestemte steder er, at det ikke sker før du måske er blevet meget tynd. Man kan tælle alle mine ribben og mine hofteben er meget(!) tydelige før jeg taber mig så det kan ses på lårene. Så måske er ligesom mig og bare skabt med fedtdepoter på lår og baller. Og derfor er du en heldig pige! Tænk hvis det var på armene og maven?
Du skal lade være med at fokusere så meget på maden, det var netop sådan min anoreksi startede. Lav en let madpakke og spis et let måltid når du kommer hjem.
Når du har spist dit sidste måltid om aften så børst tænder, så gider man ikke spise mere :) Men en kiks og lidt nødder er altså helt ok, men du skal ikke have dårlig samvittighed.
Jeg forstår godt din mor, men hun er jo bare bekymret for dig. Men hun skal holde styr på regningen da du er under 18 og kan stoppe dit medlemskab hvis du "over"bruger det. Dyrk motion 2-4 gange om ugen udover almindelig bevægelse i hverdagen. Og zumba er vildt sjovt, så forstår godt du gerne vil dét!
Du lyder altså lidt til at være i risikozonen til at udvikle anoreksi.. Din klasse gør det i hvert fald slet ikke lettere for dig. Men som du selv siger er du glad for din mave. Problemet er bare at man ikke kan punktslanke sig.. Måske er du bare genetisk bestemt for at have fedtet sidende på bagdelen. Jeg syntes du skal være glad for at det er lår og baller der har fedtet. Det er faktisk lige præcis sådan drengene vil have det.
En anden ting du skal huske, er at hvis du spiser for lidt, vil din krop automatisk gå i forsvarstilstand og dermed spare så meget på kalorierne som muligt. Man siger faktisk at man SKAL spise hver 3. time for at holde stofskiftet ved lige. Dvs. at når du så dyrker motion forbrænder du meget mindre end du ville hvis du spise nok. Og i bund og grund kan man tabe sig mere ved at spise nok end at sulte sig selv. Så hvorfor pine sig selv?
Spis godt med mad og dyrk motion oveni. Så kommer der faktisk en ret flot krop med tiden. Og måske er din mor ikke meget for at du træner, fordi du ikke spiser meget? Hvis det er tilfældet skal du måske bevise overfor hende, at du kan spise nok så du ikke ødelægger din krop.
Nå ja. Og hvad motion angår, så skal du jo også huske at man skal holde en dags pause mellem hver træning. Forklaringen er at når du dyrker motion nedbryder du kroppens muskler, både hjerte, lår osv bliver nedbrudt. Det tager op til 48 timer at genopbygge musklerne. Hvis du så begynder at dyrke motion efter kun 24 timer er musklerne ikke genopbygget endnu og du begynder at nedbryde dem mere. Man kan faktisk ende med at blive rigtig svag af at dyrke for meget motion, selvom det virker underligt.
Jeg syntes føst og fremmest du skal sørge for at spise nok.. Ellers ødelægger du kroppen. Og derudover sætter fedtet sig altså bare ikke så pænt på kroppen som hvis du træner i steder for at sulte.
Hej igen,
Jeg tænker flere ting, når du siger, at du synes, din numse er stor og har for meget fedt på arme og lår. Jeg har ikke set dig, men jeg kan ikke lade være med at tænke over, om du måske bare lige skal vænne dig til, at kvinde almindeligvis har en tynd mave og større numse og lår, og at det er naturligt, flot, og som det bliver sagt, det, drengene vil have:)
Hvis din numse rent faktisk er lidt stor i forhold til resten af dig, så er der desværre nok ikke så meget at gøre ved det, for sådan er det bare, og som det bliver sagt, kan man ikke punktslanke sig.
Når det så er sagt, så kan man helt sikkert gennem træning på det bedste ud af det, man har, gennem at opbygge noget mere muskelmasse. Begynder du i fitness world vil jeg foreslå dig bodyfit et par gange om ugen samtidig med at du sørger for at få nok mad.
Jeg kan garantere dig og pigerne i din klasse, at man ikke vil få en flot krop at at sulte sig. Når man gør det, og især, når man i forvejen er så tynd, som du er, så vil man højst sandsynlig tabe mere muskelmasse end fedt, og ikke alene vil det ikke give en flottere krop men det vil også sætte forbrændingen ned.
Det bedste du kan gøre er altså at blive ved med at bevæge dig og spise sundt og regelmæssigt.
Mht. til det du og pigerne fra din klasse har gang i, så kan jeg sagtens huske, hvordan det var at være femten og kan godt forestille mig, hvordan det er, men jeg synes virkelig det er ret alvorligt det, I har gang i. Du føler presset og jeg vil vædde med, at du ikke er den eneste. Jeg forstår godt, at det er en meget svær situation, men hvis du føler, du har været med til at sætte det igang, så kunne du måske også være med til at stoppe det igen. I første omgang kunne du måske prøve så vidt muligt at dreje samtalen over på noget andet, når nogen begynder at tale om vægt, motion eller tynde ben. Jeg ved ikke hvor modig du er, men du kunne måske også netop snakke om, at man faktisk ikke får en flot krop af at sulte sig. Hvis du ikke føler, du kan noget af det, og du føler det fortsætter, så synes jeg faktisk du skal tale med din mor om det og måske kan hun så tage fat i en klasselærer og/eller de andre pigers mødre. Nu ved jeg godt, du tænker: NEJ! hehe, men jeg synes faktisk det er ret alvorligt.
Ja, det der med, at du går amok i mad et par gange om ugen har afgjort noget at gøre med, at du springer måltider over og generelt ikke spiser nok.
Jeg formoder, at grunden til, at din Mor ikke er tryg ved, at du starter i fitnessworld er, at hun ved du har et problem med vægt, motion og mad, så jeg forstår hende godt. Samtidig forstår også godt hvorfor du gerne vil i fitnessworld. Kunne i indgå et kompromis, hvor i på forhånd aftaler, at du f.eks. kun må tage afsted fire gange om ugen og det skal så være på et hold.
Din Mor er bekymret for dig, og det skal du også selv være synes jeg, så gør en indsats for at være sund fysisk og psykisk for din egen og for din families skyld. Du skal vide, at når man er en femtenårig pige, så er man ikke tilfreds med, hvordan man ser ud, sådan er det bare. Tro mig, det bliver bedre med alderen. Fokuser på de positive ting ved dig selv, jeg vil godt satse penge på, at du har en fantastisk flot krop:)
... og så lige en lille note til det der med motion og restitution. Det er ikke så sort/hvid, at man uanset form og motionsform bør holde en dags pause imellem. Det kommer helt an på, hvor meget den motion, man dyrker belaster musklerne. Du ville jo aldrig sige:" nej nej, jeg cyklede på arbejde igår, så det må jeg ikke idag". Det er svært at lave nogle helt faste overordnede regler. Taler vi styrketræning af de samme muskler skal der helt afgjort være en dags pause imellem og løb kan også være ret belastende, og så kan man tale om, at man nok bør tage mindst en dag om ugen, hvor man ikke dyrker noget decideret motion, højst en lille gåtur...
tak for svarene! det hjælper en del!
-Vil det sige at hvis jeg får mindre mad end jeg førhen gjorde, at så begyndet jeg at forbrænde mindre kalorier ved motion eller hvordan?
Jeg tror ikke min mor er helt klar over at mad, motion og vægt fylder så meget hos mig som det gør. Men hun ved godt at jeg går op i det. Det startede nok mest af alt i 6.klasse (for 2 år siden) hvor jeg gerne bare ville leve sundt og spise det rigtige mad fra kostpyramiden osv og ingen slik.
Det skifter meget fra dag til dag i forhold til hvordan jeg har det med min krop. Jeg er ved at være en del træt af hele tiden at skulle tænke på "ser min numse nu stor ud i de her bukser" og alt sådan noget og "hvis jeg nu spiser de her peanuts, så må jeg hellere cykle 5 km mere i morgen" jeg ved godt at jeg ikke burde tænke sådan men når man først er igang så er det altså svært at stoppe disse tanker. Det tager meget af min energi og jeg har sværere ved at koncentere mig i skolen... Når en af pigerne f.eks siger at hun lige var i fitness i går og trænede helt vildt, så bliver jeg sur på mig selv og synes også jeg må se at komme igang med at lave noget mere senere i dag. Hvordan kan jeg stoppe mig selv med at tænke sådan? jeg vil gerne en dag kunne spise en pizza uden at tænke på hvor langt jeg skal løbe for at forbrænde den og hvor mange kalorier osv?
Kunne i evt skrive hvor tit i dyrker motion? :-)
Tak!
Først lige til Rikke.. Du har ret i at det ikke er så sort/hvid, men når folk ikke kender nok til det, er det bedst at sige det sådan. Det er nu heller ikke kun styrketræning man skal holde pause fra. Når man laver cardio træning, belaster man hjertemusklen. Det er faktisk rigtig vigtigt at lade den restituere. Men som du jo også siger.. En cykeltur på arbejde tæller ikke med i regnskabet. Ville nok sige det sådan, den træning man sætter tid af til for at forbrænde kalorier. Altså moderat/hård motion. Og så er det jo også indiviuelt, afhængigt af fysisk form, kroppen og hvor længe man har trænet.
Til Laura: Jeg tror din mor lægger mere mærke til dine spisevaner og tanker end du tror. Det er bare ikke noget du selv lægger mærke til, men forældre er faktisk super opmærksomme på mere eller mindre alt ved deres børn.
Det er altså vigtigt at du spiser nok. Som jeg skriver skal du jo også restituere. Det skal du også huske når dine veninder siger de har været nede og træne. Jeg ved det er svært at lade være med at høre på sine veninder, men den "konkurrence" i har gang i er yderst usund. Du skal tænke på at hvis du spiser lidt mere og træner fornuftigt får du altså en meget pænere krop end dine veninder der sulter sig selv. Du behøver jo ikke sidde og fortælle pigerne at du spiser "en masse". Jeg er nemlig enig i at det er en MEGET usund indstilling der er kommet i din klasse og den kan altså blive farlig, hvis nogle af jer begynder at udvikle spiseforstyrrelse. Jeg har selv en veninde der lider af en spiseforstyrrelse. Hun bliver jævnligt indlagt på sygehuset med et hjerte der ikke fungerer ordentlig og besvimmelser osv. Jeg syntes du skal passe på dig selv og prøve så vidt muligt at ignorere hvad dine veninder siger. Jeg ved det er svært, men på et tidspunkt kan du også indse at det ikke er så smart det der foregår nu.
Hej Laura
Det er måske også værd at tænke på, hvad lavt madindtag kan gøre udover at påvirke din vægt.
Kosten påvirker også din krop på andre måder, såsom hår, negle, hud, udstråling - og energiniveauet, som har indflydelse på dit sociale liv, dine præstationer i skolen mm.
Er det virkelig det værd at risikere at blive tyndhåret, få flossede negle, grå hud, kedelig udstråling, blive dårligere i skolen og være mindre fed at være sammen med bare for at tabe dig (på den dårlige måde, vel at mærke)?
Nu overdriver jeg lidt - og jeg prøver bestemt ikke at antyde, at det er sådan, du er nu. Jeg prøver bare at belyse, at kosten er utroligt vigtig for mange aspekter af din dagligdag.
Sidst, men ikke mindst, er motion også så meget sjovere, når man har energi til at give den lidt gas ;)
Ja, det, Rebecca siger, er virkelig også værd at tænke over. Du kan faktisk også risikere varige men såsom hjerteproblemer eller du kan risikere ikke at kunne få børn.
Jeg dyrker selv en del motion, og isoleret set synes jeg heller ikke, der er noget i vejen med. De officielle anbefalinger for børn og unge lyder jo faktisk på en times motion i gennemsnit om dagen - men her skal du huske at hverdagsmotion så som cykling til og fra skole, træning og venner også tæller med. Det der er problemet er ikke, at du dyrker meget motion, problemet er, at du går for meget op i det.
Det fantastiske ved motion er, at du så netop ikke behøver tænke så meget over, hvor meget du spiser. Du må spise meget mere, end du tror, før du tager på. Med en times motion om dagen i snit behøver du faktisk ikke tænke synderligt over, hvad du spiser. Det er selvfølgelig super at spise groft, grønt og proteinrigt, sundt fedt, fisk osv., men der er bestemt også plads til en pizza og slik i det ugentlige kalorieregnskab!
Ud fra hvad du oplyser, så lyder du til at spise forholdsvist sundt.
hvis man kigger på de enkelte måltider, synes jeg du skal tænke over at der er en del kulhydrater i din morgenmad, i form af både havregrød og grovbolle - det sundt, ikke noget der! men havregryn har et højt indhold af kcal, men mætter tilgengæld godt. Eftersom du udskyder din frokost, vil du til tider opleve, at du får en trang efter noget sukker, da du sikkert bliver sulten inden? jeg vil råde dig til at få nogle proteiner også, det mætter længere. du vil opleve hvis du fik en mere nærringsrig mad, at du vil have mere energi til din træning og mere motivation - for du kan ikke opfylde dine behov ved en lille yoghurt og et stykke frugt. det er simpelthen ikke nok - og det er nok også derfor din motivation forsviner, da du ikke rigtig kan komme afsted til træning osv.
Jeg spiser selv: 200-300 g. yoghurt med müsli og mandler +friskpresset appelsinjuice til morgenmad (kl. 7)
frokost: (kl.11.30) 120 g. rugbrød med kylling, tun, fisk eller lign. i med lidt salat
eftermiddag: kan være frugt, rugbrød med tun eller kylling - proteinbar, kakao eller lign. efter træning (til tider) - meget forskelligt alt efter min træning
aftensmad: grøntsager, kylling eller fisk, bagt kartoffel eller groft brød til
snack: lidt frugt med lidt vanilje yoghurt evt. lidt mørk chokolade
Mængden af min mad er meget varierende, da jeg har nogle trænings dage hvor jeg ved konditionstræning forbrænder på til 1500 kcal, og styrketræner efter.
mvh
og eftersom du ikke er ældre, er det vigtigt du får ''nok'' og får den rigtig nærring !
Hej Laura
Tænk på hvor meget mad og træning fylder i dit liv nu, er det, det værd?
Jeg er ret sikker på at du er på vej til at udvikle en spiseforstyrrelse, og det er ikke noget man bliver lykkelig af. Hvis du har mulighed for at stoppe de negative mønstre du er kommet ind i (som at springe frokost over, træne når du ikke mærker lysten), så gør det, ellers udvikler det sig, og du ender meget ulykkelig, med intet andet end din kost og træning at tænke på, og livet er så meget andet.
Håber du slipper uden om, den dæmon du er ved at lukke ind i dit liv
Mange tanker
Katrine
Tak for svarene!
-I forhold til det med morgenmad så er det ikke hver dag, at jeg spiser havregrød, men sommetider også yougurt med mysli, og andre gange cornflakes med mælk :-).
Jeg har det med nogle gange at tænke for lang tid ud i "fremtiden" f.eks så skal jeg med min familie på skiferie i næste uge og i måned ca har jeg bekymret mig for at mine kostvaner kommer til at blive brudt på ferien... Jeg tænker for meget over det og det irretere mig at jeg overhovedet tænker over det før jeg er der. Jeg skal også til KBH med min klasse i April og det frygter jeg også en del. Jeg skal også sydpå til sommer, alene med en veninde og den tanke kan jeg slet ikke overskure når jeg ikke kommer til at kunne løbe (da der er for varmt det sted jeg skal hen) og har ingen mulighed for trænning eller noget. Jeg har aftalt med mig selv at jeg køber et sjippe tov og tager med. Men det irretere mig at jeg bliver ved med at tænke over disse ting, når der er så lang tid til de forskellige ting.
Jeg ved hvor dårligt jeg får det når jeg spiser noget jeg ikke bør eller ikke får trænet, så jeg ved ikke hvordan jeg "overlever" turen til KBH eller sommerrejsen. Kan jeg overhovedet gøre noget ved det at jeg tænker sådan? :-)
Du må sørme sørme sørme få ændret alt det her i en fart! Du er godt Inge ed n spiseforstyrrelser, måske ikke anoreksi med så ortoreksi. Det er uden tøven det rene helvede og noget langt de fleste der bliver fanget idette et døjer med i mange ange år. Læs dine egne beskeder igennem og overvej gevaldigt det du beskriver. Sådan noget delægger din ROM, sit sind, dit sociale netbrk, evt muligheden for T få børn, din indlæringsevne - jeg kunne blive ved. Læs nogle af de beretninger der findes om spiseforstyrrelser på nettet og gør op med dig selv hvad du vilbruge dit liv på. Dustarter sikkert i gymnasiet eller lignende til somer - tænk fra start af át blue udstedt som. "anoreksi-pigen'"? Sdan nogle titler hænger desvære ved og kan gøre dit gymasieliv til et rent helvede. Ingen kæreste, masser af sladder osv sv. At leve sundtog få motion er dejligt og vigtigt - men hvis det er hele dit lv?
Har været der min ven, det tog mig 3 år at få vendt...
Du må sørme sørme sørme få ændret alt det her i en fart! Du er godt igang med en spiseforstyrrelse, måske ikke anoreksi med så ortoreksi. Det er uden tøven det rene helvede og noget langt de fleste der bliver fanget i dette et døjer med i mange ange år. Læs dine egne beskeder igennem og overvej gevaldigt det du beskriver. Sådan noget delægger din ungdom, sit sind, dit sociale netværk, evt muligheden for aT få børn, din indlæringsevne - jeg kunne blive ved. Læs nogle af de beretninger der findes om spiseforstyrrelser på nettet og gør op med dig selv hvad du vilbruge dit liv på. Du starter sikkert i gymnasiet eller lignende til sommer - tænk fra start af kendt som "anoreksi-pigen'"? Sdan nogle titler hænger desværre ved og kan gøre dit gymasieliv til et rent helvede. Ingen kæreste, masser af sladder osv sv. At leve sundt og få motion er dejligt og vigtigt - men hvis det er hele dit lv?
Har været der min ven, det tog mig 3 år at få vendt...
23. maj - 22:13 | Sund vægt
Aarhus Halvmaraton løbenr. til salg
23. maj - 21:06 |
23. maj - 20:51 | Styrketræning
23. maj - 16:25 | Gear og udstyr
23. maj - 13:47 | Kost og træning
Hjælp, jeg taber alt mit fedt på brysterne
18. maj - 09:02 | Farvel mavedelle
21. maj - 11:59 | Løb
Antioxidanterne i tomater har vist sig at beskytte din ...
Bliv rustet til bikini-sæsonen med dette effektive ...
Juice er en hurtig, enkel og lækker måde at tanke op med ...
jeg vil sige du i hvert fald ikke spiser rigtigt, det er ikke sundt at undgå din frokost og vente helt fra morgen til eftermiddag med at spise, din krop har brug for energi i form af mad før du kan koncentrerer dig ordentligt og dermed få et godt udbytte af din skolegang.
her er hvad jeg ca. spiser om dagen inkll motion 5 gange om ugen. jeg er 25år
Morgen:
- 1 dl havregryn kogt til havregrød med vand, samt 1 æble og kanel
- 200g skyr, 100 g bær og en lille håndfuld mysli
- 1 grovbolle med marmelade eller pålæg
formiddag, eftermiddag og sen aften
- 1-2 stk knækbrød med pesto og pålæg
- 1 stk frugt og en lille håndfuld mandler
- 2-3 gulerødder og lidt mandler
frokost
- 1 stk. rugbrød med pesso. salat, rød peber, lidt tomat og pålæg
- pastasalat med kylling og grøntsager
aften
- mager kød ca. 1-125g, grøntsager ca. 150g og ris, pasta eller kartofler ca. hvad der svare til en stor håndfuld samt lidt pesto, dressing eller anden form for fedtstof
håber det hjalp dig lidt