Ikke fordi der er særlig meget solskin, men bare det at komme ud i lyset er godt. Jeg føler mig mere kvik, når jeg kommer tilbage på pinden.
21. december 2009
Mandag igen. Og i weekenden har jeg syndet – BIG TIME! Jeg fik besøg af en af mine venner og vi spiste både chips og slik. Til gengæld var vi på julemarked og antallet af skridt fordoblede sig derfor næsten. Men det er jul og lidt godt tillader jeg mig selv.
En vane jeg vil prøve at tage med ind i det nye år er at gå ture i frokostpausen. Den her tid på året er der ikke meget at råbe hurra for; når jeg tager til arbejde er det mørkt – og når jeg tager hjem igen er det også mørkt. Det gør, at dagene bare flyder ud i et.
Visse dage på arbejde er da stressede, men desto mere har man vel brug for at tage sig tid til at gå en tur. Ifølge artiklen "Gå dig slank" mindskes stresshormonet i kroppen når vi går ture. Det gør det lettere at tabe sig.
IDAS KOMMENTAR
Det er en rigtig god idé at komme ud og få lidt dagslys midt på dagen, specielt nu hvor de færreste af os oplever det om morgenen og efter arbejde. Mange af vores kropsfunktioner påvirkes af lys og mangel på samme, og typisk får mange øget trang til søde sager og lysten til motion dæmpes. Lyset kan løfte humøret og trætheden mindskes, så har du mulighed for en lille tur i luften midt på dagen bør det bestemt udnyttes! Du kan kæmpe mod mørket ved at huske at få masser af vitaminer (bedst som frugt og grønt), proteiner (fx fra fisk og magert kød) og indtage lidt ekstra D-vitamin (det kunne fx være fra sild eller søtunge). Derudover er motionen et af de bedste våben mod vintertrætheden! Motionen øger produktionen af rigtig mange gode stoffer i kroppen, fx serotonin, dopamin og endorfiner, der er kroppens naturlige 'lykkemedicin'. Og husk så den med lyset!
Min handicappet bror, Mark, er min helt store motivator! Hvad er din?...
17. maj - 00:00 | Sund vægt
Hjælp, jeg taber alt mit fedt på brysterne
16. maj - 22:28 | Farvel mavedelle
16. maj - 22:14 | Kost og træning
16. maj - 20:16 | Løb
Hjælp, jeg taber alt mit fedt på brysterne
16. maj - 22:28 | Farvel mavedelle
12. maj - 15:39 | Sund vægt
Ingen flad mave, lige meget hvad jeg gør!
15. maj - 14:35 | Kost og træning
13. maj - 21:22 | Sund vægt
Michelle Vesterby, en af Danmarks bedste triatleter, ...