Karens blog-amok

En virtuel pokal skal heldigvis ikke pudses og kræver heller ikke reolplads, men nu må jeg finde en ny gulerod at løbe efter. Det må du sikkert også om en uges tid eller to, hvis du har trænet målrettet til vores halvmaraton på søndag. Men først skal sejren fejres!

Nyd triumfen – og erstat tomheden med noget godt bagefter

d. 9. september

Pyha, hvor var det hårdt. Og topmotiverende! Her på I FORM har tre af os hevet en solid arbejdssejr i land: I en sjov dyst ved navn "Bladkrigerne" har vi kæmpet mod tremands-hold fra Nike, magasinerne Aktiv Træning og Fit Living og pr-bureauet Inq om at løbe flest kilometer på 100 dage.

Lisbet, Pia og jeg bliver nu mødt med en flot pokal, hver gang vi logger os på konkurrence-hjemmesiden, fordi vi nåede op på 1588 km, lidt mere end 100 km længere end nr. 2, Nike, der var vært for konkurrencen. Tænk, hvis det var en stafet fra København: Så kunne en af os nu befinde sig et godt stykke syd for Avignon!

Mere end en gang er jeg kommet hjem fra en løbetur, har logget mine kilometer ind på konkurrencehjemmesiden - blot for at opdage, at Nike nu var foran med tre kilometer. Og så gik jeg ud igen for at nappe fire kilometer ekstra, hvilket ellers ville være fuldstændig utænkeligt!

Det er tankevækkende, hvad sådan en dyst kan gøre ved én, uanset hvor venskabelig den er lagt op og helt og aldeles baseret på, at vi er nogenlunde ærlige med vores præstationer. Ligesom under ”Vi cykler til arbejde”-ugerne, hvor folk kan finde på at cykle lange omveje for at samle kilometer. Det styrkede også motivationen, at vores venner fra Aktiv Træning drillede og provokerede os undervejs, så vi fik lyst til at sætte dem på plads – i særdeleshed!

Min hæl har brokket sig lidt, men jeg har prøvet af afpasse tempo, løbestil og underlag efter ortopædkirurgens forskrifter og løbet mange korte ture i stedet for færre lange, så jeg alt i alt kunne kværne flere kilometer uden at kværne hælen også. Lisbets achillessene røg sig en tur på vej op ad Capitol Hill i Washington i sommerferien. Også hun måtte være meget strategisk med sine kilometer i konkurrencens slutspurt.

Nu da konkurrencen er slut, føles her lidt tomt. Jeg mangler kilometersamleriet som det ekstra incitament til at komme ud at løbe, så jeg må hurtigt muligt finde på et nyt mål med mit løb ud over løbeglæde og velvære.

Sådan er der nok også mange af jer, der vil have det efter på søndag, hvis I målrettet har trænet op til Powerade København Halvmaraton, som vi er med til at arrangere sammen med atletikklubben Sparta. Er du en af dem, der har fulgt vores program, er det godt at være forberedt på rastløsheden og have et nyt mål klar til at holde løbeentusiasmen og –glæden ved lige – når du vel at mærke har nydt triumfen over at gennemføre så stort og så flot en mål som en hel halvmaraton.

Klassiske løbetrænere vil sikkert foreslå dig at melde dig til en ny halvmaraton, som du skal løbe hurtigere, eller at prøve kræfter med en hel maraton næste gang. Personligt kan jeg varmt anbefale sociale løb i varierende længder, så dem har jeg meldt mig til en række af her i efteråret.

Hvis du ikke har nået at melde dig til løbet på søndag og ellers er i form til 21.1 km gennem Københavns gader, kan du stadig nå at købe dit startnummer på Sportsudstillingen på Gunnar Nu Hansens Plads på Østerbro den 10., 11. eller 12. september.

Af Karen Lyager HorveDato: 8.9.2010


I FORM

Mest læste
Julegaveidé 2: Snekæder til løbere

Julegaveidé 2: Snekæder til løbere

Snekæder og pigsåler til løbesko hitter i sneen.

Læs mere

7 dage, 7 maratons - på 7 kontinenter

7 dage, 7 maratons - på 7 kontinenter

"En dansk kvinde har lige kvalificeret sig til Guinness ...

Læs den vilde historie

Straf for at spise sunde olier

Straf for at spise sunde olier

Din olivenolie og rapsolie bliver taget som gidsel af en ...

Læs Karens blog-amok

På med det pink træningstøj

På med det pink træningstøj

Lad os fylde skovstier, cykelstier og træningscentre med ...

"Frem med det pinke træningskluns"

Bananholder

Bananholder

Som fuldkornselsker er jeg ikke så vild med, at jeg skal ...

"Af banen, af banen, her kommer bananen."

Nyeste
Ud med pligt og pænhed

Ud med pligt og pænhed

Æg, der flyver gennem luften, langspyt med svenske ...

I FORM på La Santa 2011

Vind over løbebåndets monotoni

Vind over løbebåndets monotoni

Træn teknik, så tiden og kilometerne flyver afsted.

Læs mere

Nytårsrengøring - i dit I FORM

Nytårsrengøring - i dit I FORM

Læs, hvordan et Kinderæg kan inspirere til ...

Læs Karens blog-amok

Julegaveidé 2: Snekæder til løbere

Julegaveidé 2: Snekæder til løbere

Snekæder og pigsåler til løbesko hitter i sneen.

Læs mere

Julegaveidé: Tissemand til kvinder

Julegaveidé: Tissemand til kvinder

Lige, hvad vi manglede: Et transportabelt dametoilet.

"Julegaveidé: Tissemand til kvinder"

Nyhedsbrev


Smid fedtet

IFORMs Kostdagbog

TILBUD - kun 39,95

I FORM + løbeur

Malins blog

Holder vægten?

Sunde supper

Snup en opskrift

I FORM Overblik

Træning
Løb
Styrketræning
Kalorieforbrænding
Kondition
Træningsformer
Motivation
Kost og træning
Personligt træningsprogram
Kost
Sunde opskrifter
Kost og sundhed
Sund vægt
Nyt om kost
Økologi
Spørgsmål om kost
Personligt slankeprogram
Velvære
Spa
Stress
Ferie
Sex
Parforhold og singleliv
Massage
Meditation
Test dig selv
Afslør fedtfordeling
Beregn din halvmaraton-tid
Beregn dine interval-tider
Beregn dit hvile-stofskifte
Dagens marsbar
Er det dig eller jobbet?
Er dit blodsukker stabilt?
Er du afhængig af nikotin?
Er du en god date?
Er du en god date 2?
Er du en god date 3?
Er du en stress-spiser?
Er du for tyk? (BMI-tjek)
Er du god nok til sex?
Er du god til at holde ferie?
Er du jaloux?
Er du klar til maraton?
Er du konfliktsky?
Er du mentalt stærk?
Er du sjov?
Er du stresset?
Find din træningspuls
Forbrænd julemaden med juleaktiviteter
Forbrænd julens kalorier
Får du for meget salt?
Får du jern nok?
Får du kalk nok?
Får du nok søvn?
Får du rigtig hjerneføde?
Har du dårlig kredsløb?
Har du præstationsangst?
Har du stærkt immunforsvar?
Hvad forbrænder min træning?
Hvad ved du om sex?
Hvilken personlighed har du?
Hvor fed er jeg om 6 måneder?
Hvor mange kcal har jeg brug for?
Hvor meget protein har du brug for?
Hvor meget stress er du udsat for?
Lever du i nuet?
Mål din kondition
Regn din belønning ud
Se din kostprofil
Skal du skifte job?
Spiser du sundt?
Spiser du varieret nok?
Står du i vejen for dig selv?
Taler I samme sprog?
Test din fitness-personlighed
Test din slanke-personlighed
Test din styrke
Test dit kondital - Coopertest.
Tilfreds med din krop?
Trøstespiser du?